KERTENKELE

Kertenkele (Lacertilia) haşeresi sürüngen hayvanlar içinde incelenen bir canlıdır. Fakat sürüngenler den ayıran belirgin özelikleri vardır.  Çünkü Kertenkele canlısında 4 tane ayak bulunur hareketini bunlar ile sağlar. Aynı zamanda Kertenkele omurgalı bir canlıdır. Çünkü Kertenkelenin vücudunda iskelet sistemi bulunur. Kertenkele haşeresinin baş kısmında 2 adet göz bulunur vegözleri oynak ve göz kapakları bazı türlerinde açılır kapanır biçimdedir. başın uç kısmında da ağızları bulunur.Kertenkelenin bedeni yuvarlak ve uzun bir yapıdadır. Kertenkelenin bedeninin alt kısmında da toplamda 4 adet ayak bulunur ve ayakların uçlarında insan elli gibi parmakları ve sert tırnakları bulunur. Kertenkelenin bazı türlerinde ayaklar körelmiş bir durumda ve bu türler hareketlerini yılan gibi yerden sürünerek yaparlar. Bu Kertenkele türüne yılansı Kertenkele denir.
Kertenkele haşeresinin boyu, türüne ve yaşadığı yere göre değişir.  Kertenkele türlerinin bazıları birkaç cm iken bazıları da birkaç m olabilmektedir. Kertenkele haşeresinin bedeninin sonunda kuyrukları bulunur ve bazı Kertenkele türlerinde bu kuyruk bedenin iki katı kadar olmaktadır. Kertenkele vücudu yani derisi bazı türlerinde düz bazılarında ise pulludur. Hatta bazı Kertenkele türünün sırt kısmında çıkıntıları bulunmaktadır.
Kertenkele beslenmesinde hem hayvansal besinler ile beslenir hem de bitkisel maddeleri besin olarak kullanır.Kertenkeleler yaşadığı yere göre farklı besinleri tüketir. Bazı Kertenkele türleri sebze ve meyveleri yerken, bazı Kertenkele türleri balık yavrusu ve yumurtalarını bazıları böcek ve karıncaları ve bazıları da süs bitkilerine zarar verir.
Kertenkele bulunduğu ortama bağlı olarak farlı renklerde olabilir. Bulunduğu yerin rengini alarak kendini koruma altına alır.
Bu bakımdan her renk Kertenkele ile karşılaşmak mümkündür.
Dünyanın her kıtasında Kertenkele canlısına rastlamak mümkündür. Kertenkeleler genel olarak sıcak iklimleri seven canlılardır. Soğuk olan iklimlerde çok az bulunurlar. Yaz aylarında aktif olan Kertenkele kış aylarında pasif bir yapıda yuvasında dinlenir.
Kertenkele yuvasını toprağın derinliğine yapar. Doğal ortamda her mekânda Kertenkele canlısına rastlamak mümkündür.
Bazı Kerten kele türleri su içinde yüzerken bazıları da kısa mesafeli uçabilmektedir. Dünya üzerinde yaşayan 3000 civarında Kertenkele türü olduğu bilinmektedir.
Kertenkelede diğer hayvanlarda olmayan bir özellik bulunmaktadır. Kertenkele haşeresinin kuyruğu koptuğunda kendisini yenileme gibi özelliği vardır. Bazı Kertenkele türlerinde ise anlık renk değiştirme olayı da vardır.
Kerten kele de diğer haşerede olduğu gibi yumurta ile olmaktadır. Kertenkele üremek ve çoğalmak için karşı cinse ihtiyaç duyar. Kertenkele çiftleşme sonrası yumurtasını uygun bir yere veya yuvasına bırakır. Kertenkele yumurtası belli bir dönem sonra olgunlaşır ve açılır. Çıkan Kertenkele yavruları belli bir dönem anne Kertenkele tarafından beslenir. Bazı Kertenkele türlerin de yumurta Kertenkelenin içinde gelişir ve yavrular direk anne Kertenkelenin karnından doğar.
Yağışlı havalarda ve mevsimlerde yağan yağmur sularlı Kertenkele haşeresinin yuvasına dolar. Kertenkele yuvasından çıkıp ya yüksek bir yere yada evlere girerler. Kertenkele canlısının bazı türleri zehirli bazıları da zehirsizdir. Dışardan bakmakla zehirli ve zehirsiz olduğunu anlamak çok zordur. Kertenkele insanların besinlerine yani sebze ve meyvelere zarar verir. Bazı Kertenkele türleri de zehirlidir ve insanı ısırdığında ciddi sağlık sorununa neden olurlar. Kertenkele evde en çok zararı evdeki saksı bitkilerine verir. İnsanların bulunduğu yerlerde pek durmazlar zira insanlar tarafından çokça öldürülen bir hayvandır.

Kertenkelenin bilinen bazı türleri aşağıdaki gibidir:
1 – Yaşlı iguana
2 – Yeşil iguana
3 – Baziliksler
4 – Kelerler
5 – Tombul Kertenkele
6 – Dev Kertenkeleler
7 – Zehirli Kertenkeleler
8 – Geko Kertenkeleler
9 – Deniz iguanası (Kertenkelesi)
10 – Yılansı Kertenkeleler
11 – Teiidae
12 – Lacertidae
13 – Bukalemunlar
14 – Parlak Kertenkeleler
Kertenkele ilaçlaması için yapmanız gereken size bir telefon kadar yakın olan ilaçlama şirketimize ulaşmanızdır. İlaçlama şirketi olarak her türlü haşere ile yıllardan beridir mücadele vermekteyiz ve tüm müşterilerimize ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Ferdi olarak müdahalede bulunmayın veya elle yakalamayın zira Kertenkele ısırabilir. Kertenkele ısırmasında mutlaka doktora gidin ve doktor kontrolünden geçin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s